Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Zmiany w płacach sędziów

Treść

Wynagrodzenie sędziów i prokuratorów będzie ustalane w oparciu o kwotę przeciętnego wynagrodzenia, a nie jak dotychczas w oparciu o tzw. kwotę bazową - zadecydowała sejmowa komisja sprawiedliwości, przyjmując rządowe propozycje. Odrzucone zostały wnioski opozycji podwyższające wynagrodzenie asesorów czy też wprowadzenie dodatkowych stawek dla zasłużonych sędziów sądów rejonowych.

Rządowy projekt zmiany modelu wynagrodzenia sędziów i prokuratorów przewiduje powiązanie ich z wysokością przeciętnego wynagrodzenia i odejście od dotychczasowego modelu związanego z tzw. kwotą bazową ustalaną co roku dla sfery budżetowej. Środowiska sędziowskie od dawna wyrażały niezadowolenie z modelu płacowego i niższego wzrostu płac tej grupy w porównaniu z prokuratorami. Posłowie podczas dyskusji nad projektem argumentowali, że powiązanie wynagrodzenia wymiaru sprawiedliwości z podstawami płacowymi ustalanymi nie przez ustawę budżetową, ale czynniki statystyczne, będzie korzystniejsze dla sędziów.
Również rząd wskazywał, że "rozwiązania te służą obiektywizacji ustalania wynagrodzeń sędziowskich i pozwolą na postulowane przez środowisko sędziowskie ograniczenie wpływu innych władz na wysokość zasadniczych wynagrodzeń sędziowskich". Pensja sędziów i prokuratorów będzie wyliczana w oparciu o określane w ustawie stawki oraz odpowiednie mnożniki. Rząd podkreśla, że przyjęte regulacje spowodują znaczący wzrost wysokości płac sędziów. Ustawa dotyczy także sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Zmianę modelu ich wynagradzania zaproponował prezydent Lech Kaczyński, jednak posłowie rozciągnęli ogólne regulacje także na TK. W swoim projekcie Kancelaria Prezydenta podnosiła argument, że sposób wynagradzania sędziów TK ma "charakter w dużej mierze polityczny". Asesorzy będą zarabiać 80 proc. pensji sędziów, a referendarze 75 procent.
Na posiedzeniu komisji odrzucone zostały propozycje m.in. poseł Marzeny Wróbel (PiS), która wnioskowała podniesienie wynagrodzenia asesorów do 90 proc. podstawy wynagrodzenia sędziów. Upadły też poprawki zmierzające do wprowadzenia dodatkowych stawek wynagrodzenia dla sędziów sądów rejonowych zasłużonych w swojej pracy, ale którzy z różnych względów, np. rodzinnych, nie mogą się przenieść do sądów okręgowych.
Z"Nasz Dziennik" 2009-02-18

Autor: wa