Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Ukraińcy wyjadą z Polski do Niemiec?

Treść

Czy Ukraińcy przebywający w Polsce wyjadą do Niemiec? Według ankiety, jaką przeprowadził jeden z internetowych portali, na taki krok chce się zdecydować aż 56 proc. Ukraińców. Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy?

Według różnych szacunków, w Polsce przebywa od 1,5 do 3 milionów Ukraińców. W samej tylko Wielkopolsce pracuje ponad 200 tysięcy Ukraińców.

– Ci pracownicy, mimo że okazuje się, że często mają oni wykształcenie wyższe, ale pracują przy prostych pracach budowlanych, przy pracach ogrodniczych, rolniczych, w leśnictwie – mówi Barbara Kwapiszewska, dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Poznaniu.

Ukraińcy przebywający w Polsce w dużej mierze przyczyniają się do zmniejszenia niedoboru rąk do pracy, z którym borykają się polscy przedsiębiorcy. Czy po otwarciu niemieckiego rynku pracy wyjadą oni do Niemiec?

– Otwarcie rynku niemieckiego na obywateli Ukrainy jest bardzo dużym ryzykiem nie tylko dla gospodarki powiatu średzkiego, ale i gospodarki całego naszego kraju – uważa Bartosz Wieliński, sekretarz powiatu średzkiego, w którym mieszka i pracuje kilkuset Ukraińców.

Według ankiety, jaką przygotował jeden z portali internetowych, aż 56 proc. Ukraińców przebywających w Polsce chce wyjechać do Niemiec. Deklaracje, a faktyczna przeprowadzka to dwie różne sprawy – przekonuje poseł PiS Tadeusz Dziuba. Mimo wszystko problemu nie bagatelizuje.

– Migracją do Niemiec będą zainteresowani najlepiej wykształceni, najbardziej sprawni, najbardziej dynamiczni pracownicy z Ukrainy. I to wydaje mi się będzie większym bólem dla naszego rynku pracy – ta jakość niż ilość – wskazuje Tadeusz Dziuba.  

W kwestii ewentualnego wyjazdu Ukraińców do Niemiec polscy politycy są optymistami. Rządzący uważają, że Polska ma przewagę nad Niemcami, ponieważ Ukraińcy łatwiej u nas się asymilują. Dodatkowo różnice pomiędzy językiem polskim a ukraińskim nie są tak duże jak pomiędzy ukraińskim a niemieckim.

– Kulturowo Polacy i Ukraińcy są sobie dosyć bliscy i na pewno to ułatwia funkcjonowanie Ukraińców u polskich pracodawców – dodaje poseł PiS.

Wraz z nadejściem nowego roku okazało się, że otwarcie rynku pracy w Niemczech było łagodniejsze niż początkowo przewidywano. A jest to dobra informacja dla Polski. Zgodnie z przyjętym u naszych zachodnich sąsiadów projektem ustawy, bariery dla imigrantów zarobkowych z krajów spoza Unii Europejskiej zostały zmniejszone. Ale podlegają oni wciąż wielu obostrzeniom.

TV Trwam News/RIRM

Źródło: radiomaryja.pl, 26

Autor: mj

Tagi: Niemcy Ukraina