Przejdź do treści
Przejdź do stopki

[TYLKO U NAS] T. Wieczerzak: Będziemy mieli jeden z lepszych w Europie systemów zabezpieczenia osoby niepełnosprawnej

Treść

Śmiem twierdzić, że w tej chwili będziemy mieli jeden z lepszych w Europie systemów zabezpieczenia osoby niepełnosprawnej w realizacji jej podstawowych potrzeb i pragnień – mówił w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja Tomasz Wieczerzak, kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu.

Wiceminister rodziny Paweł Wdówik poinformował w briefingu z 4 października o nowym wsparciu dla osób niepełnosprawnych. Zakłada ono m.in. program mieszkaniowy pozwalający na wynajęcie mieszkania z dużą dopłatą państwową.

– Przez trzy lata od momentu wynajmu mieszkania jego koszta w ogromnej części będzie finansował Państwowy Fundusz Rehabilitacji i Zatrudnienia Osób Niepełnosprawnych. Warunkiem jest tylko dążenie do zatrudnienia bądź poszukiwanie pracy i ukończenie szkoły – czy to szkoły na zasadzie liceum czy wykształcenia na poziomie wyższym. Poza tym w ramach tego modułu jest przewidziany program mieszkalnictwa wspomaganego, gdzie osoby będą mogły zamieszkać również z odpowiednią opieką rehabilitacyjną i asystentką, tak aby mogły w zasadzie prowadzić samodzielne życie – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Kolejnym elementem wsparcia jest program samochodowy.

– W zasadzie każda osoba niepełnosprawna będzie mogła ubiegać się o  dofinansowanie zakupu odpowiednio przystosowanego pojazdu, aby sama mogła go prowadzić, względnie aby mogła korzystać z pojazdu, który będzie prowadził jej opiekun bądź ktoś z rodziny – zaznaczył Tomasz Wieczerzak.

Ważnym elementem pakietu przeznaczonego dla osób z niepełnosprawnością jest również zwiększenie miejsc i dostępności w warsztatach terapii zajęciowej i zakładach aktywizacji zawodowej.

– Są to dwie różne formy wsparcia osób z niepełnosprawnościami. Jedna jest bardziej skierowana do osób z niepełnosprawnością intelektualną. Ma dopiero przygotowywać te osoby na wejście na otwarty rynek pracy. Natomiast druga z tych form, czyli zakład aktywizacji zawodowej ma już stanowić formę zatrudnienia tych osób, czyli dawać normalną pracę, etat i wynagrodzenie, co pozwoli w przyszłości na pełnienie podstawowych ról społecznych, tak jak czyni to większość z nas – wskazał kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością WSKSiM.

Istotnym elementem wsparcia dla osób niepełnosprawnych jest także możliwość wypożyczenia sprzętu rehabilitacyjnego, wyrobów medycznych i technologii asystujących. Jak wskazał rozmówca Radia Maryja, jest to inicjatywa niezwykle potrzebna.

– Na przykład dla osoby z niepełnosprawnością sensoryczną, czyli uszkodzeniem narządu wzroku, taki podstawowy sprzęt jak linijka brajlowska (specjalny interfejs wyświetlający tekst z komputera lub telefonu w formie wypukłego alfabetu Braille’a – dop. radiomaryja.pl) to jest wydatek rzędu 30 tys. złotych. Nawet przy uzyskaniu odpowiedniego dofinansowania z Państwowego Funduszu Rehabilitacji niewiele osób z tą akurat niepełnosprawnością mogło sobie pozwolić na zakup takowego sprzętu, który w zasadzie jest niezbędny po to, aby czytać, notować, robić to, co robi większość ludzi. Natomiast poprzez to, że za pośrednictwem Agencji Rezerw Materiałowych zostaną uruchomione takie wypożyczalnie, osoba niepełnosprawna w zasadzie dostanie w depozyt każdy sprzęt, którego potrzebuje, bez względu na jego koszt – tłumaczył Tomasz Wieczerzak.

Oczywiście osoba taka musi uzyskać odpowiednie zaświadczenie od lekarza.

Programy ruszą od 2022 roku.

– Wystarczy jedynie aplikować i chcieć się rozwijać. Śmiem twierdzić, że w tej chwili będziemy mieli jeden z lepszych w Europie systemów zabezpieczenia osoby niepełnosprawnej w realizacji jej podstawowych potrzeb i pragnień – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Rozmówca Radia Maryja zaznaczył, że nie obawia się, iż wsparcie wynikające z programu zostanie ograniczone przez biurokrację. Takiej sytuacji zapobiegną organizacje pozarządowe wspierające osoby niepełnosprawne. Poza tym to, czy dany sprzęt jest potrzebny danej osobie, wynika z posiadanego przez nią orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

– Równolegle z programem, który został ogłoszony, trwają prace nad całkowitą zmianą systemu orzecznictwa, gdzie będzie się on opierał głównie na sprawdzaniu funkcjonalności osoby z niepełnosprawnością w poszczególnych dziedzinach życia, czyli w kwestiach samoobsługowych, w kwestiach zawodowych itd. To z tych nowych orzeczeń o niepełnosprawności wprost będzie wynikało zapotrzebowanie osoby na konkretny sprzęt – oznajmił Tomasz Wieczerzak.

Zwrócił on także uwagę, że osoby z niepełnosprawnościami najbardziej oczekują otwarcia się pracodawców na zatrudnienie takich osób. Wskazał jednak, że istnieje tu jeden bardzo ważny warunek.

– Żeby pracodawcy mogli się otworzyć, same osoby niepełnosprawne muszą swoją postawą i podejściem do świadczenia pracy udowodnić, że rzeczywiście warto podjąć to ryzyko i zatrudnić osobę z daną dysfunkcją. Nie do końca jestem przekonany, czy tworzenie większej ilości warsztatów terapii zajęciowej w efekcie doprowadzi do zwiększenia liczby osób niepełnosprawnych zatrudnianych na otwartym rynku pracy, dlatego że z mojego doświadczenia zawodowego (a zajmuję się osobami niepełnosprawnymi już kilkanaście lat) wynika, że w zasadzie bardzo niewielki odsetek uczestników warsztatów terapii zajęciowej trafia później na otwarty rynek pracy i podejmuje zatrudnienie – mówił kierownik Biura ds. Osób z Niepełnosprawnością WSKSiM.

Przyczyna – jak podkreślił – jest prosta.

– Zwykle do tych placówek trafiają osoby o głębokiej niepełnosprawności intelektualnej i one po prostu nie są w stanie podjąć zatrudnienia na otwartym rynku pracy czy nawet wspomaganym rynku pracy. Stąd wydaje mi się, że celem tych placówek będzie bardziej wyciągnięcie tych osób z domu i danie im jakiejś namiastki zatrudnienia – wyjaśnił.

Wskazał, że zupełnie inaczej sprawa ma się z zakładami aktywizacji zawodowej.

– Tam z definicji są zatrudniane osoby na etacie, mają obowiązek normalnego świadczenia pracy, otrzymują za to normalne, pełne wynagrodzenie tyle, że dodatkowo w swoim miejscu pracy mają zapewniony dostęp do rehabilitacji, terapii itd. – zaznaczył Tomasz Wieczerzak.

Całość rozmowy jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

Żródło: radiomaryja.pl, 8

Autor: mj

Tagi: niepełnosprawni Tomasz Wieczerzak