Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Twórczy dialog artystów z Bogiem

Treść

W Pałacu Sztuki na placu Szczepańskim w Krakowie można oglądać ogólnopolską wystawę X Krakowskie Triennale Rzeźby Religijnej. Swoje prace zaprezentowało ponad stu autorów z całej Polski. Na ekspozycji zgromadzono wiele różnorodnych i niebanalnych dzieł sztuki, które poruszają serce i umysł.

- Eksponowane są rzeźby monumentalne, kameralne, ceramika oraz medalierstwo. Z okazji już dziesiątego Triennale Rzeźby Religijnej w Krakowie tym razem zaproszono również do współudziału w wystawie artystów malarzy i witrażystów. To daje pełny obraz rozwoju sztuki religijnej w Polsce - zauważa artystka rzeźbiarka Danuta Dzielińska, kurator wystawy. Zwiedzających urzekają monumentalne rzeźby, ale także prace mniejszych rozmiarów zaskakują pomysłowością i głębią przekazu. - Triennale od prawie już trzydziestu lat stopniowo się rozwija, od małych imprez przykościelnych do coraz poważniejszego wydarzenia artystycznego o charakterze ogólnopolskim - podkreśla Danuta Dzielińska.
Ekspozycji towarzyszy pięknie wydany katalog. Jak w jego wstępie zaznacza i przypomina ks. infułat Jerzy Bryła, duszpasterz artystów: "X Krakowskie Triennale Rzeźby Religijnej pokazuje dorobek artystyczny 107 twórców, którzy z różnych stron Polski nadesłali swoje prace: duże i małe formy rzeźbiarskie, płaskorzeźby i medale. Organizowane przez Duszpasterstwo Artystów w Krakowie najpierw Biennale, następnie Triennale gromadziło początkowo kilku, potem kilkunastu, a wreszcie kilkudziesięciu artystów, którzy widząc, że będą mogli wystawić swe dzieła o tematyce religijnej, tworzą ich coraz więcej. Wiele z tych prac może być umieszczonych w kościołach i dawać inspiracje do religijnych przeżyć wierzących odbiorców". Niezwykle interesująca jest sama historia wystawy rzeźby religijnej w Krakowie. Możemy dowiedzieć się o niej z zamieszczonego w katalogu tekstu zatytułowanego "Portretowanie Niewidzialnego" autorstwa Danuty Dzielińskiej.
Wystawa przygotowana pod patronatem Duszpasterstwa Artystów Krakowa oraz Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie skierowana jest do krakowian, turystów, do młodzieży i nauczycieli. Warto przyjść, by móc zobaczyć, jak artysta wyraża swoją wiarę, zachwycić się i zadumać nad tym, co w życiu winno być najistotniejsze. Te refleksje są bardzo ważne w jakże zlaicyzowanym świecie. Przedłużenie wrażeń i refleksji stanowi wspomniany katalog, który podobnie jak prezentowane dzieła uzmysławia kształtowanie się "twórczego dialogu rzeźbiarzy z największym Artystą Świata - Panem Bogiem". Wystawę w zabytkowym Pałacu Sztuki na placu Szczepańskim 4 w Krakowie można oglądać do 25 stycznia od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.15 do 18.00 oraz w sobotę i niedzielę od 10.00 do 18.00.
Małgorzata Bochenek
"Nasz Dziennik" 2009-01-09

Autor: wa