Stowarzyszenie odpada
Treść
Skomplikowała się sprawa włączenia powiatu gorlickiego do programu zakładającego montaż baterii słonecznych w indywidualnych gospodarstwach i instytucjach samorządowych. Fundusz Spójności wykluczył bowiem możliwość starania się o dofinansowanie przez stowarzyszenia, a gminy chciały stworzyć właśnie taką organizację, by aplikować o fundusze na ten cel.
Nad problemem debatował niedawno Związek Gmin Ziemi Gorlickiej, próbując wypracować różne scenariusze umożliwiające przystąpienie do projektu. Jeden z nich zakłada współpracę z Małopolską Agencją Energii i Środowiska, która mogłaby wystąpić o dofinansowanie. Związek podejmie też rozmowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, szukając sposobów rozwiązania problemu pozyskania funduszy na realizację programu o wartości 5 mln euro.
Jest o co walczyć, bo szacuje się, że montaż baterii słonecznych zmniejsza o połowę koszty ogrzewania wody. Poniesione nakłady szybko więc się zwracają. Nie bez znaczenia jest też efekt ekologiczny, bo to bardzo czysta forma pozyskiwania energii zupełnie nieszkodliwa dla otoczenia. Stąd duże zainteresowanie kolektorami. W samej tylko gminie Gorlice zgłosiło się już 1500 osób chcących uczestniczyć w tym programie.
Dodajmy, że wielkość dofinansowania zależy od tego, jaki podmiot będzie mógł wystąpić o pieniądze na realizację projektu. Najkorzystniejsze rozwiązanie proponował Fundusz Spójności, bo gwarantowało ono dofinansowanie nawet 85 proc. kosztów kupna i montażu baterii.
(SZEL) , "Dziennik Polski" 2007-05-15
Autor: ea