Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Sędziowie obracają w perzynę projekt Czumy

Treść

Nadzór nad działalnością sądów powinien sprawować I prezes Sądu Najwyższego, a nie minister sprawiedliwości - uważa Stowarzyszenie Sędziów Polskich "Iustitia". Sędziwie mają też uwagi do projektu zmian ustawy o sądach powszechnych. Chcą rozmawiać na ten temat z szefem resortu Andrzejem Czumą.

Sędziowie z "Iustitii"' chcą, aby całe sądownictwo powszechne znalazło się pod merytorycznym nadzorem I prezesa Sądu Najwyższego, a nie ministra sprawiedliwości. Rozwiązanie to, jak głosi komunikat Stowarzyszenia, "budzi zaufanie", zwłaszcza w kontekście zasad awansu sędziów. W naszej opinii, kluczem do opracowania budzących zaufanie zasad awansowania sędziów jest powierzenie nadzoru nad merytoryczną działalnością sądów I prezesowi Sądu Najwyższego, który powinien również powoływać wizytatorów dokonujących oceny sędziów ubiegających się o awans - czytamy w komunikacie. Stowarzyszenie uważa, iż "dotychczasowy system awansu zawodowego sędziów jest nieczytelny i w zbyt dużej mierze uzależniony od niejasnych kryteriów", a nadzór sprawowany przez wizytatorów "w licznych przypadkach nieobiektywny".
"Iustitia" ma swoją wizję zasad oceny sędziów. Zaproponowany w projekcie system okresowych ocen sędziów, w naszej ocenie popartej głosami środowiska, nie powinien być wprowadzony - stwierdza komunikat. Sędziowie zwracają uwagę, że "w sytuacji nierównomiernego obciążenia sędziów ilością spraw do załatwienia system ten byłby niesprawiedliwy dla sędziów obciążonych ponad miarę". Dlatego też "rozwiązania te są przedwczesne i wymagają dalszych prac, zapobiegających obciążeniu sędziów zadaniami przekraczającymi realną możliwość ich właściwego wykonania". Jak nam powiedział Bartłomiej Przymusiński, rzecznik prasowy "Iustitii", nie ma także akceptacji dla powołania dublującej uprawnienia Krajowej Rady Sądownictwa komisji konkursowej do oceny kandydatów na sędziów.
Z większą dozą tolerancji odnoszą się sędziowie do planowanej likwidacji zgromadzeń ogólnych sędziów sądów okręgowych, opiniujących kandydatury na sędziów i awanse. Przymusiński powiedział nam, że "Iustitia" jest w stanie zaakceptować z pewnymi modyfikacjami to rozwiązanie.
W przypadku zasad awansów i innych rozwiązań Stowarzyszenie przygotowuje swoje własne pozycje rozwiązań legislacyjnych i w przyszłym tygodniu prześle je do ministerstwa. Potem, według zapowiedzi rzecznika, sędziowie chcą spotkać się z przedstawicielami resortu i rozmawiać nad tymi propozycjami. - Liczymy na to, że będziemy o tym rozmawiać z ministrem - mówi Przymusiński.
"Iustitia" podkreśla, iż oczekuje prowadzenia dalszych prac legislacyjnych "nad zwiększeniem atrakcyjności zawodu sędziego w jego sferze materialnej, albowiem nawet wedle przedstawicieli władzy ustawodawczej i wykonawczej wynagrodzenia sędziów nadal nie realizują w pełni normy konstytucyjnej i uniemożliwiają pozyskiwanie do urzędu sędziego doświadczonych przedstawicieli innych zawodów prawniczych".
Zenon Baranowski
"Nasz Dziennik" 2009-08-08

Autor: wa