Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Pustki w kasie na renty i emerytury

Treść

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę emerytur i rent pożyczy z budżetu państwa, a nie od banków komercyjnych. Tak przewiduje rządowy projekt ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, nad którym w trybie pilnym pracuje Sejm.

Obecnie jeśli Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych brakuje pieniędzy na wypłatę świadczeń, a rząd nie chce zwiększać deficytu budżetowego, przeznaczając budżetowe pieniądze na dotację do FUS, to musi na wypłatę emerytur i rent pożyczyć w bankach komercyjnych. FUS ma braki w kasie, jeśli składki płacone przez pracowników nie pokrywają emerytur i rent, które musi wypłacić. - Pożyczka jest potrzebna jeszcze w tym roku. Ale nie dlatego, że nie ma on środków na emerytury i renty. A gdyby nawet ich nie miał, to skorzystałby z kredytów bankowych. Lepiej jednak, żeby Fundusz Ubezpieczeń Społecznych otrzymał nieoprocentowaną pożyczkę z budżetu niż droższą z banków - powiedział wiceminister pracy i polityki społecznej Marek Bucior.
Ustawa, nad którą pracują posłowie, zakłada, że Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na wypłatę emerytur i rent mógł pożyczać pieniądze nie w bankach, lecz z budżetu państwa, otrzymując nieoprocentowaną pożyczkę. Pieniądze z budżetu mogą się jednak okazać niewystarczające. Rząd chce, aby dodatkowym źródłem pieniędzy - nieoprocentowanych pożyczek - mógł być również Fundusz Rezerwy Demograficznej. W FRD gromadzone są rezerwy na wypłaty emerytur.
Artur Kowalski
"Nasz Dziennik" 2009-12-03

Autor: wa