Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Muzyka zamiast karabinów

Treść

GORLICE. Finał XI Poetycko-Muzycznej Bitwy pod Gorlicami

Agnieszka Grochowicz z Krakowa została laureatką Ogólnopolskiego Turnieju Piosenki Literackiej "XI Poetycko-Muzyczna Bitwa pod Gorlicami". Tym samym młoda artystka, związana z kabaretem Loch Camelot, została automatycznie zakwalifikowana do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie.

Jury, w skład którego weszli Jerzy Satanowski, Jan Poprawa i Mirosław Czyżykiewicz, nie miało wątpliwości, że to właśnie ona powinna zostać laureatką tegorocznej edycji "Bitwy", rozegranej w Gorlickim Centrum Kultury. Artystka wyróżniała się na tle pozostałych 19 wykonawców. Dlatego właśnie jej przypadł w udziale prestiżowy Złoty Gorlicki Gryf. Po tak zawodowym występie jurorzy mieli trudności z wyłonieniem zdobywcy drugiego miejsca. Przyznano więc trzy równorzędne trzecie lokaty. Z Brązowymi Gorlickimi Gryfami zeszli ze sceny: Danuta Gad z Nowego Sącza, zespół KMT TUrek z Turku oraz grupa Ludzie Deszczu z Barczewa na Warmii.

- Nasz turniej cieszy się niesłabnącą popularnością ze względu na wysoki poziom i profesjonalne jury, którego werdykt wiele znaczy w muzycznym środowisku - mówi Ewa Plucińska z Młodzieżowego Domu Kultury w Gorlicach. - Jest też jednym z niewielu konkursów, w którym zwycięzca zostaje automatycznie nominowany do udziału w Studenckim Festiwalu Piosenki w Krakowie. To duże wyzwanie i tym większa satysfakcja, jeśli wróci się do domu ze Złotym Gorlickim Gryfem.

Po występach finalistów tegorocznej edycji gorlickiej Bitwy na scenie pojawił się Mirosław Czyżykiewicz, który promował swoją najnowszą, nominowaną do Fryderyka płytę pt. "Allez". Rodowity gorliczanin zaliczany jest do największych współczesnych bardów i pieśniarzy. Jest kompozytorem i poetą, chociaż w ramach obchodów Dni Gorlic pokazał również swoją drugą, mniej znaną twarz. Imprezom towarzyszyła bowiem wystawa jego prac plastycznych (Mirosław Czyżykiewicz z wykształcenia jest grafikiem po warszawskiej ASP).

Przypomnijmy, że pierwszy turniej muzyczny z "bitewnego" cyklu był częścią obchodów 80. rocznicy Bitwy pod Gorlicami. Stąd ta nieco myląca, militarna nazwa. Celem konkursu jest umożliwienie spotkania i artystycznej konfrontacji śpiewających i muzykujących amatorów, wykonujących piosenkę poetycką. W poprzednich edycjach wystąpiło łącznie prawie 400 wykonawców z całej Polski, a w koncertach towarzyszących imprezie zaprezentowali się m.in. Antonina Krzysztoń, Robert Kasprzycki, Tomasz Szwed, a także zespoły Wolna Grupa Bukowina, Raz Dwa Trzy oraz Ostatnia Wieczerza w Karczmie Przeznaczonej do Rozbiórki.

(SZEL)

"Dziennik Polski" 2006-05-04

Autor: mj