Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Jaka demokracja?

Treść

Pojawił się kolejny numer "Człowieka w Kulturze" wydawanego przez Fundację "Lubelska Szkoła Filozofii Chrześcijańskiej". Poświęcony jest on w całości wyzwaniom współczesnej demokracji.

Jak zaznacza w publikacji prof. Piotr Jaroszyński, kierownik Katedry Filozofii Kultury KUL, mimo że ustrój polityczny zwany demokracją powstał dość dawno, bo w starożytnej Grecji, to do dziś uznawany jest za optymalny. Jest to ustrój, który pozwala chronić ludzką wolność i bronić podstawowych praw każdego człowieka. Co istotne jednak, według profesora Jaroszyńskiego, "demokracja nigdy nie występuje w stanie czystym, bo zawsze z domieszką innych ustrojów, a co więcej - może być tylko fasadą dla różnych nadużyć". Wówczas może ona prowadzić do zagrożenia wolności i praw człowieka. "W toczącej się debacie nad kwestią demokracji pojawia się niepokojące pytanie: jaka demokracja? Okazuje się bowiem, że za słowem 'demokracja' (gr. demos - lud; kratos - władza) kryją się dziesiątki pomysłów i że każdy z nich pretenduje do miana 'prawdziwej demokracji'. (...) Dzisiejsza demokracja jest zainfekowana ideologią liberalizmu i jej negatywnym ujęciem fenomenu wolności jako 'wolności od' ingerencji społeczności i władzy państwowej w prywatne sfery życia obywatela" - podkreśla prof. Henryk Kiereś, kierownik Katedry Filozofii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
Zebrane w kolejnym tomie "Człowieka w Kulturze" artykuły poruszają wiele istotnych zagadnień odnoszących się do pojęcia demokracji. Wystarczy wymienić kilka tytułów, jak: "Zachodnia demokracja: szanse i zagrożenia" (prof. Piotr Jaroszyński), "Demokracja w nauczaniu papieży" (ks. Jacek Świątek) czy "Demokracja potrzebuje religii" (Thomas A. Michaud), by stwierdzić, że bieżący numer tego pisma poświęconego filozofii i kulturze zasługuje na uważną lekturę. Zawarte w nim teksty pozwalają na przemyślenie aktualnych kwestii związanych z demokracją, której zdrowy sens narażony bywa często na tak wiele manipulacji. Jak zaznacza w książce prof. Thomas A. Michaud z Wheeling Jesuit University w Stanach Zjednoczonych, "demokracja potrzebuje religii, mówiąc wprost - potrzebuje Boga, ponieważ bez Niego państwo (nawet demokratyczne) staje się całkowicie autonomiczne, nie podlega żadnym autorytetom i żadnym normom poza sobą. Państwo bez Boga traci właściwą sobie moc, padając ofiarą swoich własnych politycznych niegodziwości, moralnej niestabilności lub ideologicznych sporów o to, czym jest sprawiedliwość i jak ją należy wymierzać". W publikacji znajdziemy także dział varia, sylwetki słynnych myślicieli i recenzje książkowe.
Piotr Czartoryski-Sziler
Książkę można będzie nabyć w księgarni "Naszego Dziennika": w Warszawie, al. Solidarności 83/89 (w pobliżu placu Bankowego), tel. (22) 850 60 20, e-mail: ksiegarnia.wawa@naszdziennik.pl; w Krakowie, ul. Starowiślna 49, 31-038 Kraków, tel. (12) 431 02 45 (możliwość realizacji zamówień telefonicznych), e-mail: ksiegarnia@naszdziennik.pl.
"Nasz Dziennik" 2009-04-28

Autor: wa