Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Dobre i złe strony rozwoju nauki

Treść

GORLICE. O nieprzewidywalnych konsekwencjach eksperymentów medycznych, eutanazji, aborcji i klonowaniu dyskutowano wczoraj w auli Państwowej Szkoły Muzycznej w Gorlicach. Odbyła się tam debata poświęcona nauce i technice XXI wieku.

To już piąte takie spotkanie zorganizowane przez Bibliotekę Pedagogiczną, w którym uczestniczyła młodzież i nauczyciele szkół ponadgimnazjalnych z powiatu gorlickiego. Uczniowie przygotowali inscenizacje mające pobudzać słuchaczy do refleksji.

- Współczesnemu człowiekowi wydaje się, że wszystko potrafi przewidzieć - mówiła dr Janina Paszkot, zajmująca się m. in. problematyką uzależnień. - Tak jednak nie jest. Dlatego do wielu pomysłów trzeba podchodzić z wielką ostrożnością, bo czasem w konsekwencji więcej możemy stracić, niż zyskać.

O granicach medycznych eksperymentów mówił też ks. Piotr Filipiak, dyskutujący z młodzieżą na temat eutanazji i aborcji. W trakcie debaty wypłynął temat klonowania.

- Kościół go nie akceptuje - przypomina ks. Piotr Filipiak. - Człowiek nie może bowiem ingerować w naturalne prawo Boże.

Na zakończenie debaty przeprowadzono konkurs ph. "Wiem prawie wszystko". Odpowiedzi na pytania z chemii, fizyki i biologii udzielały trzyosobowe drużyny. Najlepsze otrzymały nagrody książkowe ufundowane przez Starostwo Powiatowe. (SZEL)

"Dziennik Polski" 2005-12-09

Autor: mj