Przejdź do treści
Przejdź do stopki

Biznes na trzy zmiany

Treść

GORLICE. Szansa na kolejne wielomilionowe zamówienia dla "Glinika"

Przedstawiciele Zakładu Maszyn Górniczych, spółki wchodzącej w skład Grupy Kapitałowej "Glinik", wrócili z targów w Nowokuźniecku na Syberii. Nawiązali tam nowe kontakty, które prawdopodobnie zakończą się podpisaniem kolejnych dużych kontraktów na produkcję urządzeń dla rosyjskiego górnictwa.

ZMG wykonał niedawno duże, bo warte kilkanaście milionów euro, zamówienie dla rosyjskiego odbiorcy. Wywiązanie się z tego kontraktu w terminie narzuciło duże tempo robót i konieczność uruchomienia trzyzmianowego systemu pracy. Zarząd spółki nie osiadł jednak na laurach. Właśnie toczą się rozmowy z potencjalnymi klientami w Turcji, nie odpuszczono też największego, rosyjskiego rynku. Świadczy o tym obecność na prestiżowych targach w syberyjskim Nowokuźniecku, centrum przemysłowym górniczego Kuzbasu. Dotąd "Glinik" sprzedawał tam potężne ściany podtrzymujące stropy w chodnikach kopalni.

- Po tych targach nie podpisaliśmy jeszcze kontraktów, więc wolę nie mówić o szczegółach - stwierdza Sławomir Nowak, dyrektor ds. ekonomiczno-finansowych Zakładu Maszyn Górniczych w Gorlicach. Dodaje jednak, że jest duże prawdopodobieństwo pozyskania intratnych zamówień.

Na przełomie lipca i sierpnia w ZMG planowany jest przestój. Po tak intensywnej pracy trzeba bowiem dokonać przeglądu technicznego maszyn i przeprowadzić niezbędne remonty. Część załogi wykorzysta zaległe urlopy. Dotąd, ze względu na pilne terminy realizacji kontraktu, pracownicy nie mogli zafundować sobie wypoczynku.

Dodajmy, że ZMG jest największą spółką w Gliniku". Zatrudnia 1200 osób, co stanowi połowę całej załogi tej Grupy Kapitałowej. Niedawno znalazła się w rankingu "Rzeczpospolitej" grupującym 500 największych firm w Polsce. Największe nadzieje wiąże z rynkiem rosyjskim z dużym, dobrze rozwiniętym górnictwem węgla kamiennego. Kilka miesięcy temu, wspólnie z rosyjską firmą Energia Holding, ZMG powołał w Nowokuźniecku spółkę zajmującą się serwisowaniem urządzeń wyprodukowanych w Gorlicach.

(SZEL)

"Dziennik Polski" 2006-07-14

Autor: ea